Eno izmed pomembnih poslanstev kolektivnih organizacij je njihova družbeno-ekonomska in kulturna razsežnost, ki ga največkrat udejanjajo s t. i. namenskimi skladi. Oblikovanje tovrstnih skladov je ključno za spodbujanje domače kulturne ustvarjalnosti oz. bogatitev repertoarja kolektivne organizacije, pa tudi za zagotovitev različnih spodbud za bolj dostojno življenje ustvarjalcev v tretjem življenjskem obdobju, ob nepričakovanih življenjskih preizkušnjah (zdravstvene težave, naravne nesreče ipd.)
Pomembnost kolektivnih organizacij sta prepoznali mednarodni medvladni organizaciji, ki delujeta v okviru Združenih narodov: WIPO in UNESCO
Samoregulativni okvir kolektivnih organizacij, ki delujejo v mednarodnem okolju, je oblikoval visoke moralno-etične standarde, zato je razlikovanje med člani na kakršni koli (jezikovni, verski, narodnostni ...) ravni nedopustno. Združenje SAZAS že ves čas deluje kot globalni partner in (je) tako vseskozi ohranja(l) sklad za promocijo kulturnih dejavnosti, čeprav je pri tem naletel na številne ovire državnih organov.
Ustvarjalci - avtorji in imetniki pravic -
prostovoljno in pomembno prispevajo k družbenemu in kulturnemu
življenju, saj del svojih honorarjev namenjajo bogatitvi celotnega
kulturnega sektorja in družbe.
Aktivna vloga kolektivnih organizacij pri spodbujanju ustvarjalnosti, bogatitvi domačega repertoarja ter pri promociji in podpiranju le-te na državni in globalni ravni, je mednarodno uveljavljena praksa.
V l. 2011 je zgolj 17 kolektivnih organizacij iz 14 držav EU prispevalo skoraj 172 mio EUR za družbene in kulture aktivnosti - kar 3-kratno vsoto kulturnega proračuna Evropske unije (vir: GESAC)