Navigacija

Kategorije

Informacije

pon. 8.30–15.00
sre. 8.30–15.00
pet. 8.30–11.30
Splošne informacije

Novice in sporočila za javnost

Ustvarjalci predstavili zahtevo za pravično nadomestilo v Združenih narodih

  • 6312
Ustvarjalci predstavili zahtevo za pravično nadomestilo v Združenih narodih

V imenu CISAC, mednarodne konfederacije društev avtorjev in skladateljev, je na okrogli mizi v Združenih narodih v New Yorku 27. 4. 2015 ob svetovnem dnevu intelektualne lastnine v organizaciji WIPO (Svetovne organizacije za intelektualno lastnino), ki je potekal pod geslom: »Vstani. Zavzemi se. za glasbo!«, spregovoril skladatelj Eddie Schwartz, so-predsedujoči Music Crators North America in predsednik kanadske zveze Songwriters Association.

Izpostavil je, da so skladatelji in avtorji besedil soočeni z znatnim znižanjem vrednosti njihovega ustvarjanja v zadnjih desetih letih, saj se je njihovo avtorsko nadomestilo močno znižalo prav na račun porušenih razmerij na trgu.   

»Digitalne tehnologije so omogočile izmenjavo ustvarjalnih del po celem svetu kot še nikdar doslej. Po zaslugi svetovnega spleta imajo afriški, azijski in latino-ameriški glasbeni ustvarjalci nenehen in univerzalen dostop do evropskega in severno-ameriškega poslušalstva. Vendar pa – ironično – ta izjemna dostopnost ni prinesla nobene ekonomske prednosti za ustvarjalce. Dejansko je znižala vrednost njihovega dela,« je izpostavil Schwartz.

Ko je izpostavil svoje osebne izkušnje, je Schwartz dodal:

»V fizičnem svetu 20. stoletja, bi milijonska prodaja omogočila nekomu, kot sem jaz, z nizom uspešnic, da bi bil poplačan v višini udobnega dohodka srednjega razreda. Danes, v digitalni dobi 21. stoletja, 1 milijon pretočnih prenosov (ang. streams) pomeni zame 35 $, ceno pice. Ker je nemogoče težko živeti od glasbe, se število poklicnih glasbenikov v Združenih državah Amerike drastično znižuje. Se bodo tisti, ki ustvarjajo vrednost s svojim glasbenim delom, zadovoljili s pičlim zaslužkom, medtem ko tisti , ki izkoriščajo vrednost ustvarjalnih storitev, dobijo praktično vse?«

Schwartz je še dejal, da je bil en izmed načinov izpostavitve tega vprašanja nastanek t. i. Fair Trade Music gibanja, ki je bilo lansko leto vzpostavljeno s strani svetovne koalicije ustvarjalcev.

»Fair Trade Music se zavzema za poštenost načina, kako so ustvarjalci poplačani v digitalnem svetu,« je pojasnil Schwartz. »Moramo sprejeti etičen, pravičen in trajnostni sistem za razvoj nove vrednostne verige, da bo delo tistih, ki svoje življenje posvečajo ustvarjanju, pravično poplačano. Kot ustvarjalci verjamemo, da so pravice avtorjev kot avtorska pravica ter druga pravna orodja način, kako zagotoviti ustvarjalcem pravičnost, njihovemu delu pa zaščito in ohranjanje kulturne raznolikosti.«

Schwartz je povabil Združene narode in vse njene države članice, da spodbujajo modele pravičnega nadomestila kot tudi močne zakonodajne okvire za zagotovitev pravične obravnave ustvarjalcev, razvoj novih generacij avtorjev, in gospodarsko rast za gospodarstvo držav po celem svetu.

Zaključil je z mislijo:

»Potrebujemo oblikovalce politike za učinkovitost njihove igre in da so na naši strani.«
 
Sledite nam