Navigacija
Kategorije

Informacije

pon. 8.30–15.00
sre. 8.30–15.00
pet. 8.30–11.30
Splošne informacije

Obračuni in izplačila

Obračuni in izplačila

Vpogled v splošni obračun na sedežu

S predhodno najavo imate vsi avtorji in imetniki pravic možnost vpogleda v Splošni obračun in vso pripadajočo dokumentacijo na sedežu Združenja SAZAS. Vpogled je možen kadarkoli po sprejetju Splošnega obračuna.

Združenje SAZAS omogoči vpogled v osmih dneh od prejema avtorjeve oz. imetnikove zahteve. Termin vpogleda strokovna služba uskladi s posameznim vložnikom.

Obračuni in izplačila

Intervju: Chris Marcich, predsednik združenja AGICOA

  • 4472
Intervju: Chris Marcich, predsednik združenja AGICOA

Spoštovane avtorice, spoštovani avtorji, imetniki pravic.

V preteklih dneh so nekateri mediji (zlasti Dnevnik in POP TV) ustvarili medijsko zgodbo o poslovanju Združenja SAZAS iz obdobja 2001–2010, t. j. obdobje urejenega kolektivnega uveljavljanja imetnikov pravic na avdiovizualnih (AV) delih, retransmisiranih v kabelskih sistemih, na podlagi začasnega dovoljenja Združenja SAZAS in memoranduma.

Navajajo celo, da naj bi Združenje SAZAS v tem obdobju Združenju za mednarodno kolektivno upravljanje AV del – AGICOA razdelilo 20 milijonov EUR, in da slovenski AV ustvarjalci od teh »milijonov« niso prejeli nadomestil. Gre za laž in manipuliranje z dejstvi.

Avdiovizualne (AV) pravice so pravice režiserjev, scenaristov, kamermanov, animatorjev, glasbenikov – torej tistih, ki ustvarijo AV delo in tistih, na katere so ustvarjalci AV del te pravice prenesli. To pa so televizijski in filmski producenti ter izdajatelji TV programov. Sredstva za AV pravice se niso nakazovala iz sredstev za glasbene pravice.

Ker želimo, da si sami ustvarite mnenje o vlogi AGICOE, vas vljudno vabimo k ogledu intervjuja z g. Marcichem, njenim predsednikom. Mediji gredo celo tako daleč, da želijo to združenje prikazati kot sumljivo, neznano švicarsko podjetje.



Zakaj je Združenje SAZAS nakazovalo milijone združenju AGICOA?

SAZAS je bil leta 1998 s strani države Slovenije naprošen, da zaračunava nadomestilo za avtorske pravice tistih tujih imetnikov AV pravic (poleg kolektivnega uveljavljanja avtorske pravice na glasbenih delih), ki so jih kabelski sistemi v Sloveniji nezakonito predvajali.

R Slovenija je nezakonito stanje morala odpraviti, zaradi vključevanja v Evropsko unijo, saj je urejenost pravic intelektualne lastnine eden izmed ključnih področij sodobne države. Ker so tako mednarodni predstavniki kot predstavniki Urada za intelektualno lastnino – UIL in drugih državnih organov v Združenju SAZAS videli organizacijo, ki je sposobna učinkovito, strokovno in hitro urediti nezakonito stanje, mu je bilo dodeljeno začasno dovoljenje l. 2001 na podlagi sklenjenega memoranduma. Memorandum je bil podlaga za delitev zbranih nadomestil pogodbenim partnerjem: združenju AGICOA, EBU in VG Media.

V obdobju od 2001–2010 je Združenje SAZAS tako na podlagi memoranduma in začasnega dovoljenja moralo nakazati združenju AGICOA pripadajoč delež zbranih nadomestil v višini 11,6 mio EUR.

Imetniki pravic na AV delih, ki so združenju AGICOA izkazali repertoar, in katerih dela so bila uporabljena v kabelski retransmisiji na ozemlju Slovenije, so prejeli ustrezno nadomestilo. Tako slovenski kot tuji upravičenci. Poleg tega je Združenje SAZAS večkrat pozvalo slovenske imetnike AV pravic (TV in filmski producenti, režiserji, scenaristi ...), da naj prijavijo svoj repertoar za prejem izplačil.

Če se imetnik pravic ni odzval in ni prijavili AV del, na katerih je imetnik pravic, nadomestil ni mogel prejeti. Zato je izpostavljanje zgodbe v medijih, da so bili oškodovani, povsem neosnovano. Mednarodna pogodba je vključevala tudi klavzulo, da se jamči za sredstva tistih, ki se svoj repertoar priglasijo kasneje. Rok zastaranja avtorskih honorarjev pa je 5 let.

Kdo je AGICOA?

AGICOA je neprofitna, mednarodno uveljavljena organizacija, ki uspešno uveljavlja zlasti pravice neodvisnih producentov s celega sveta že več kot 30 let. Da gre za kredibilno organizacijo in globalnega partnerja, ki sledi in razdeljuje nadomestila za retransmisijo neodvisnih producentov, priča ne le dejstvo, da je prisotna v 36 državah in na različnih celinah (Evropa, Avstralija, Južna Afrika), temveč je njeno temeljno vlogo prepoznala WIPO – Svetovna organizacija za intelektualno lastnino:

»Ustanovitev AGICOA je odprlo pot do izvedljivega kolektivnega upravljanja pravic, povezanih s kabelsko retransmisijo radiodifuznih programov.« (WIPO vodič 2004, 117).

G. Marcich se je mudil v Ljubljani ravno v času, ko je POP TV objavljal »medijske zgodbe« o sumljivosti delovanja AGICOA in "milijonskih nakazilih Združenja SAZAS«. Novinarji POP TV-ja so bili vabljeni na tiskovno konferenco, ki pa se je niso udeležili, čeprav bi lahko tam dobili vse odgovore in pojasnila. Njihov novinar Jure Bračko pa nadaljuje – kljub pojasnilom Združenja SAZAS – s širjenjem neresničnih informacij. Ob tej priložnosti je nastal pričujoči intervju.


Več o tej tematiki tudi na povezavah:

>> Odziv na prispevek »Sazas in razdeljevanje denarja«

>> Prikaz nasprotnih dejstev – objava na STA: Aipa: Objave o poslih Sazasa razgaljajo slabosti sistema kolektivnega upravljanja

 
Sledite nam